Tel: +381 60 0288324 | E-mail: office@at-tech.rs
MENUMENU

Autizam

Poremećaji iz spektra autizma

Osobe kojima je postavljena dijagnoza za neki od poremećaja iz spektra autizma suočiće se sa mnogim izazovima na gotovo svim područjima života. Uz malu pomoć asistivne tehnologije možemo pojednostaviti odgovore na zahteve okoline, ublažiti nepoželjna ponašanja i doprinijeti zdravijem, srećnijem i kvalitetnijem životu vaše dece.

Pravi alati iskorišćeni na ispravan način neprocenjiv su saveznik u podizanju kvaliteta života, poput uključivanja u život porodice i zajednice, sticanja i negovanja prijateljskih i društvenih veza, izražavanja sopstvenih želja i potreba i razvoja znanja i veština.

Komunikatori, softveri za potpomognutu komunikaciju i uređaji koji olakšavaju pristup računaru samo su neki od alata koji vam mogu pomoći pri svladavanju komunikacijskih smetnji i olakšati potragu za kvalitetnim edukativnim, ali i zabavnim materijalima za razvoj i učenje za decu i odrasle.

Nepoželjno ponašanje

Decu sa autizmom često karakterišu nepoželjna ponašanja koja mogu biti proizvod nemogućnosti izražavanja emocija i potreba. Takva ponašanja mogu biti znak da vam dete pokušava nešto važno reći. Dete se, na primjer, može početi nepoželjno ponašati u svom pokušaju da pobegne od bučne ili neprijatne okoline.

U tom slučaju treba pronaći uzrok problema i naučiti dete veštinama pomoću kojih će zameniti problematično ponašanje društveno prihvatljivom komunikacijom ili veštinom.

Društvena interakcija

Neke osobe sa autizmom naizgled nisu zainteresovane ili sposobne primetiti i interpretirati komunikacione i druge signale u socijalnoj interakciji. Jedan od najtežih aspekata autizma može biti gledanje voljenog deteta, sestre, brata ili unuka koji teško uspostavlja i održava vezu s drugima.

Pričanje priča, stvaranje dijaloga ili simulacija društvenih situacija može pomoći osobama sa autizmom u povezivanju sa porodicom i svojom okolinom.

Komunikacione potrebe i želje

Nema svako dete sa autizmom probleme sa govorno-jezičkim izražavanjem, iako neka deca nisu verbalna. Međutim, većina dece sa autizmom ima probleme sa funkcionalnom komunikacijom, posebno u obraćanju drugim ljudima.

Mnogo je načina na koje se mogu popraviti komunikacione veštine, a najdelotvorniji su oni koji su prilagođeni uzrastu i interesima deteta. Izuzetno je važno sa njima započeti rano, u predškolskom uzrastu.

Čitanje i pisanje

Kod deteta sa autizmom nikada nije prerano za planiranje kako ćete ih naučiti da čitaju i pišu. Neka deca kojima je postavljena dijagnoza autizma sa lakoćom savladavaju slova, pa će je kod njih možda potrebno usmeriti pažnju na druge veštine povezane sa opismenjavanjem.

Učenjem pisanja i čitanja od najranijeg uzrasta kroz svakodnevne aktivnosti i dnevnu rutinu deca će shvatiti koja je svrha pismenosti u svakodnevnom životu.

Asistivna tehnologija kao pomoć u komunikaciji

Iz naše bogate palete proizvoda za potpomognutu komunikaciju predstavljamo vam nekoliko uređaja koji odgovaraju na komunikacione probleme, ali i nude pomoć pri učenju i razvijanju novih veština.

Jednostavni komunikatori su komunikatori koji osobama sa govorno-jezičkim smetnjama mogu pomoći u izražavanju svojih emocija i potreba te postizanju uspešne komunikacije. Jednostavni komunikatori idealan su alat za prvi susret sa asistivnom tehnologijom i početno upoznavanje sa potpomognutom komunikacijom.

Communicator 5 je softverski paket za augmentativnu i alternativnu komunikaciju koji pomaže osobama sa komunikacionim smetnjama u postizanju efikasnije komunikacije. On tekstove i simbole pretvara u razumljiv govor, a omogućava i korišćenje računara.

Uređaji serije I+ omogućavaju generisanje govora uz pomoć ugrađenog upravljanja očima. To je kompletno rešenje koje uključuje komunikator, korišćenje računara, telefona, upravljanje uređajima u domaćinstvu ili igračkama na infracrveno upravljanje, i još mnogo toga. Od jednostavnih slika i simbola do složenih poruka i unosa teksta na više načina – može se potpuno prilagoditi korisniku i njegovim sposobnostima, pa ga mogu koristiti osobe koje su tek početnici u augmentativnoj i alternativnoj komunikaciji, kao i napredni korisnici, staratelji i terapeuti.

Kako asistivna tehnologija pomaže osobama sa Rettovim sindromom pogledajte ovde.

AD-TECH doo Novi Sad
Đorđa Mikeša 30
21000 Novi Sad
PIB: 110318877
Matični broj: 21336122

Detaljnije

Najnovije vesti